Ankara Göz DoktoruAnkara Göz DoktoruAnkara Göz Doktoru
+90 544 106 44 43
info@drmustafakosker.com
mustafakosker0@gmail.com
Kızılırmak, 1071 Usta Plaza
Çukurambar, 1443. Cd. No:25 C Blok 22.
Kat 106 numara, 06510 Çankaya/Ankara
Ankara Göz DoktoruAnkara Göz DoktoruAnkara Göz Doktoru

Göz Muayenesi Ankara

Ankara Göz Muayenesi

Gözleri meydana getiren dokuların her biri, görme işlevini gerçekleştirebilmek için özel görevler üstlenir. Bu dokular çevremizi görebilmemiz ve çevremizle etkileşim kurabilmemiz için çok önemlidirler. Vücudumuzdaki her organda olduğu gibi, gözlerde de bazı yapısal bozukluklar, yıpranma ve enfeksiyonlar görülebilir. Bunlar, çoğu zaman bireyin görüş kalitesini etkileyen ciddi rahatsızlıklardır. Hatta bazıları, göz dokularında kalıcı hasarlar bırakabilirler. Kişi bu kalıcı hasarlara bağlı olarak geçici veya kalıcı görme kaybı yaşayabilir. Bahsettiğimiz rahatsızlıkları erkenden tespit etmek, vakit kaybeden tedavi etmek ve görme kaybı gibi sorunları önlemek için; gözlerle ilgili bir problem durumunda göz muayenesi olmak gerekir.

Gözler, herhangi bir sorun olmasa bile belli aralıklarla göz doktoru muayenesinden geçmelidir. Böylece aniden gerçekleşen rahatsızlıkların yanı sıra, olası göz hastalıkları da erkenden teşhis edilebilir. Göz muayenesi, göz tedavilerinin en önemli adımıdır. Başta görme bozuklukları olmak üzere pek çok göz hastalığı, kapsamlı bir muayene süreci sayesinde başarılı bir şekilde tedavi edilir. Yazımızın devamında ‘’Göz doktoru muayenesi nasıl olur?’’, ‘’Göz muayenesi nerede yaptırılır?’’, ‘’Göz muayenesi ne kadar?’’ ve ‘’Göz muayenesi kim tarafından yapılır?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz.

 

Ankara göz muayenesi hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilir; göz hastalıkları alanında uzman isimlerden olan Doç. Dr. Mustafa KÖŞKER’den randevu alabilirsiniz.

Göz Muayenesi Nedir? Göz Muayenesi Neden Yapılır?

Göz muayenesi, bir göz hastalığı durumunda veya düzenli kontrol için başvurulan tıbbi uygulamadır. Göz muayenesi sırasında hastanın şikâyetleri dinlenir. Daha sonra ise göz doktoru, hastanın gözlerini inceler. Bu inceleme fiziksel olarak gerçekleşebildiği gibi bazı görüntüleme uygulamalarıyla da yapılabilir. Muayeneye pek çok test ve değerlendirme eşlik edebilir. Bunun sebebi, şüphelenilen hastalığın kesin olarak teşhis edilebilmesi ve ilerleme durumunun tespit edilebilmesidir. Herhangi bir hastalık ancak teşhis süreci kesin ve doğru ise başarılı bir şekilde tedavi edilebilir.

Göz muayenesi genelde göz hastalıklarını teşhis etmek ve tedavi çalışmalarını planlayabilmek amacıyla yapılır. Aynı şekilde belli aralıklarla, göz sağlığının kontrol edilmesi için de yapılabilmektedir. Göz muayenesi sırasında teşhis edilebilecek hastalıklara örnek olarak şunlar verilebilir:

  • Makula deliği.
  • Sarı nokta hastalığı.
  • Üveit hastalığı.
  • Şaşılık.
  • Göz tembelliği.
  • Dejeneratif miyopi.
  • Gece körlüğü.
  • Retina dekolmanı.
  • Retina damar tıkanıklığı.
  • Diyabetik retinopati.

Bunlar ve daha pek çok göz hastalığı, göz muayenesinde; çeşitli özel uygulamaların da yardımıyla tespit edilebilir. Aynı şekilde bu hastalıkların tedavisi de göz muayenesi sırasında planlanabilir.

Göz Muayenesi Ne Kadar Sürer? Göz Muayenesi Nerede Yapılır?

Göz muayenesi, hastanın sahip olduğu şikâyetlere veya muayenenin amacına göre farklı sürelerde tamamlanabilir. Rutin olarak, belli aralıklarla gerçekleşen göz muayeneleri genelde yarım saat içerisinde son bulur. Ancak bazı durumlarda muayenenin daha kısa veya daha uzun sürmesi mümkündür.

Göz muayenesi Ankara Göz Doktoru Doç. Dr. Mustafa KÖŞKER, özel muayenehanelerde, hastanelerde ve kliniklerde yapılabilmektedir. Önemli olan göz muayenesinin nerede yapıldığı değil kim tarafından yapıldığıdır. Muayeneyi gerçekleştirecek olan doktorun, gerçekten doktor olduğuna ve göz hastalıkları konusunda uzman olduğuna emin olmak gerekir. Elbette yalnızca bu alan üzerine çalışan muayenehaneler ve klinikler, göz hastalıkları alanında çok daha kapsamlı çalışmalar yürütebilmektedir.

Göz Muayenesi Ne Sıklıkta Yapılmalı? Göz Muayenesi Randevusu Nasıl Alınır?

Rutin göz muayenesi, çocuklar için bir yaşından sonra her sene tekrarlanmalıdır. Gençler, yetişkinler ve yaşlılar ise herhangi bir göz hastalıkları yoksa 1 ila 2 yılda bir rutin göz kontrolü yaptırabilirler.

Bebekler, doğum sonrası gerçekleşen muayene haricinde, 6. ayda ve 12. ayda göz muayenesinden geçmelidirler. 1 yaşından sonra ise bu muayenelerin sıklığı, her sene bir defa olacakları şekilde planlanabilir.

İnternet sitemizde ‘’İletişim’’ isimli bir menü yer almaktadır. Bu menüye tıkladığınız takdirde telefon numaramıza ve mail adresimize ulaşabilirsiniz. Hem telefon numaramızı hem mail adresimizi kullanarak bizle iletişime geçmeniz; Doç. Dr. Yasin Şakir Göker gibi alanında uzman bir hekimden randevu almanız mümkündür.

Göz Muayenesi Nasıl Yapılır? Ankara Göz Muayenesi Fiyatları 2023

Göz muayenesi, hastanın şikâyetlerinin dinlenmesi ile başlar. Daha sonra ise doktor, asıl muayene sürecine geçer. Bu süreçte çeşitli testlerden ve cihazlardan yararlanarak hastanın gözlerini inceler. Böylece şikâyetlerin kaynağını araştırır. Teşhis sürecinde gelişmiş görüntüleme tekniklerine ve kan testlerine de başvurulması mümkündür. Teşhis başarılı bir şekilde gerçekleştikten sonra, hasta ile birlikte tedavi uygulamasının detayları kararlaştırılır.

Ankara göz muayenesi fiyatları hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayabilir; göz hastalıkları alanında uzman isimlerden olan Doç. Dr. Mustafa KÖŞKER’den randevu alabilirsiniz.

X